Team Schedule – Boys 7th (2019)

 
DETAILS
 
DAY
 
DATE
 
TIME
 
OPPONENT
 
RESULTS
 
LOCATION
March 2019
MARCH MAYHEM BASKETBALL TOURNAMENT

 
Sat 3/9/19 12:00 p.m. T-Birds W 49 – 38 Bush Middle School
(Tumwater, WA)

 
Sun 3/10/19 9:00 a.m. Peninsula Basketball Academy L 28 – 51 Bush Middle School
(Tumwater, WA)

 
Sun 3/10/19 11:00 a.m. Westside Connection W 53 – 49 Bush Middle School
(Tumwater, WA)

 
Sun 3/10/19 2:00 p.m. Flight-Gentry W 51 – 32 Bush Middle School
(Tumwater, WA)
DRIVE 1-DAY SHOOTOUT

 
Sat 3/23/19 9:40 a.m. Tribal Warriors W North Kitsap High
(Poulsbo, WA)

 
Sat 3/23/19 2:20 p.m. Sting W North Kitsap High
(Poulsbo, WA)

 
Sat 3/23/19 3:30 p.m. Drive L North Kitsap High
(Poulsbo, WA)
2019 MARCH MATCHUPS

 
Sat 3/30/19 4:35 p.m. Team Pure L 36 – 37 Bonney Lake High – Court 1
(Bonney Lake, WA)

 
Sun 3/31/19 10:05 a.m. West Academy L 30 – 64 Bonney Lake High – Court 1
(Bonney Lake, WA)

 
Sun 3/31/19 3:30 p.m. Local Hoops 13 Black L 37 – 45 Bonney Lake High – Court 1
(Bonney Lake, WA)
[ top ]
April 2019
NIKE HOOP SUMMIT SPRING SHOWCASE

 
Sat 4/13/19 1:55 p.m. UpTempo 7th Black L 34 – 54 Franklin High School
(Portland, OR)

 
Sat 4/13/19   4:05 p.m. The Program L 33 – 64 Franklin School
(Portland, OR)

 
Sun 4/14/19   9:05 a.m. Renton Red L 57 – 60 Beaverton Hoops YMCA
(Beaverton, OR)

 
Sun 4/14/19   11:15 a.m. MBA Hoops Gold L 54 – 65 Beaverton Hoops YMCA
(Beaverton, OR)
PREMIER SPRING SHOWCASE

 
Sat 4/27/19 2:50 p.m. UpTempo 7th Black L 56 – 63 Pacific Courts – Court 2
(Newcastle, WA)

 
Sat 4/27/19 6:20 p.m. North City 2024 L 37 – 65 Pacific Courts – Court 2
(Newcastle, WA)

 
Sun 4/28/19 10:10 a.m. Renton 7th Red L 38 – 42 Renton High School – Court 2
(Renton, WA)

 
Sun 4/28/19 1:40 p.m. Local Hoops 7th W 48 – 40 Renton High School – Court 3
(Renton, WA)
[ top ]
May 2019
THE GREAT SEATTLE SHOOTOUT

 
Sat 5/4/19 4:00 p.m. ECBA 7th Pioneers Black L 46 – 61 Franklin High – Aux. Gym
(Seattle, WA)

 
Sat 5/4/19 5:10 p.m. Hoop Salem L 47 – 67 Franklin High – Aux. Gym
(Seattle, WA)

 
Sun 5/5/19 2:35 p.m. FOH Seattle L 54 – 65 Sammamish High – Court 2
(Bellevue, WA)

 
Sun 5/5/19 3:45 p.m. Rise Up Ball W 59 – 38 Sammamish High – Court 2
(Bellevue, WA)
NW CHAMPIONSHIPS

 
Sat 5/25/19 1:40 p.m. I-BALL W 63 – 32 Mt. Rainier High – Court 2
(Des Moines, WA)

 
Sat 5/25/19 6:20 p.m. Seattle Stars Black L 30 – 56 Mt. Rainier High – Court 1
(Des Moines, WA)

 
Sun 5/26/19 11:20 a.m. D-1 Elite L 30 – 50 Mt. Rainier High – Court 1
(Des Moines, WA)

 
Mon 5/27/19 10:10 a.m. Team Bradley L 25 – 73 Mt. Rainier High – Court 2
(Des Moines, WA)
[ top ]
June 2019
WTA 13th ANNUAL LUAU TOURNAMENT

 
Sat 6/08/19 10:05 a.m. Kings Black 13U W 59 – 37 Ingraham High School – Court 2
(Seattle, WA)

 
Sat 6/08/19 12:15 p.m. NEYB L 52 – 58 Ingraham High School – Court 1
(Seattle, WA)

 
Sun 6/09/19 12:15 p.m. Lake Town Hoops W 50 – 46 Shoreline Community College – Court 1 (Shoreline, WA)

 
Sun 6/09/19 2:25 p.m. I-Ball W 56 – 41 Shoreline Community College – Court 1 (Shoreline, WA)
NW ALL-STARS JUNE JUMP BALL TOURNAMENT

 
Sat 6/22/19 10:05 a.m. NW Coastal Blue L 41 – 45 Issaquah High School – Court 2
(Issaquah, WA)

 
Sat 6/22/19 12:15 p.m. North City Black W 48 – 46 Issaquah High School – Court 2
(Issaquah, WA)

 
Sun 6/23/19 2:25 p.m. Local Hoops 13U Black L 35 – 45 Bellevue College – Court 2
(Bellevue, WA)

 
Sun 6/23/19 4:35 p.m. Gametime W 42 – 37 Bellevue College – Court 2
(Bellevue, WA)

 [ top ]
October 2019
3-POINT GHOUL TOURNAMENT

 
Sat 10/26/19 11:10 a.m. NW Thunder Hoops Blue W 62 – 43 Emerald City Academy – Court 2
(Kent, WA)

 
Sat 10/26/19 1:20 p.m. EBC Blue L 54 – 55 Emerald City Academy – Court 2
(Kent, WA)

 
Sun 10/27/19 9:00 a.m. Team Pure W 48 – 27 Auburn Mountainview High -
Court 2 (Kent, WA)
CHAMPIONSHIP

 
Sun 10/27/19 12:15 p.m. Team Pure W 49 – 38 Auburn Mountainview High -
Court 1 (Kent, WA)
[ top ]
November 2019
GIG HARBOR TURKEY TROT

 
Sat 11/30/19 11:00 a.m. 7th Boys Thunder L 52 – 61 Gig Harbor High – Main 1
(Gig Harbor, WA)

 
Sat 11/30/19 1:00 p.m. 7th Boys FAM 5 W 55 – 50 Gig Harbor High – Main 1
(Gig Harbor, WA)

 
Sun 12/1/19 9:30 a.m. 7th Boys Sequim W 72 – 35 Gig Harbor High – Main 1
(Gig Harbor, WA)

 
Sun 12/1/19 10:30 a.m. 7th Boys Jags W 48 – 23 Gig Harbor High – Main 2
(Gig Harbor, WA)
CHAMPIONSHIP

 
Sun 12/1/19 1:30 p.m. 7th Boys Thunder L 36 – 48 Gig Harbor High – Main 1
(Gig Harbor, WA)
[ top ]
December 2019
2019 DECEMBER DUNK

 
Sat 12/14/19 9:00 a.m. Team Pure 7 Black W 73 – 37 Emerald City Acacemy – Court 2
(Kent, WA)

 
Sat 12/14/19 1:20 p.m. Fuego 7 Smith W 57 – 46 Emerald City Academy – Court 2
(Kent, WA)

 
Sun 12/15/19 1:20 p.m. Friends of Hoop 6 W 68 – 56 Auburn Riverside High School
– Court 2 (Auburn, WA)
CHAMPIONSHIP

 
Sun 12/15/19 3:30 p.m. One Team Soldiers Camo W 65 – 60 Auburn Riverside High School
– Court 1 (Auburn, WA)
[ top ]